Máte záujem stať sa našim obchodným partnerom? Pre VSTUP do B2B ZÓNY a možnosť nákupu za veľkoobchodné ceny sa registrujte ako firma
ARGUS, spol. s r.o. logo
0
0 €
Zdieľať

Ako motivovať dieťa k učeniu

...a deti sa opäť vracajú do školských lavíc

Ako motivovať dieťa k učeniu

 


Možno práve zisťujete, aké ďalšie nečakané následky pre vás má situácia spojená s koronavírusom. Napriek tomu, že pre vás bolo veľmi náročné zvládať domácu výučbu a tešili ste sa, kedy vaša ratolesť opäť prekročí bránu školy, teraz zisťujete, že deti, ktoré sa už tak veľmi tešili do školy za svojimi kamarátmi, zabudli ako sa v škole sústrediť a správne učiť.

Motivovať dieťa k učeniu je pre niektorých rodičov zložité aj bez viac ako ročnej pauzy. Dieťa po návrate do školy rýchlo zistí, ako sa majú spolužiaci, a potom, čo si užijú prvých pár prestávok, príde neodmysliteľná druhá strana mince, minimálny záujem o učivo a otrávená tvár s každou domácou úlohou. Ako rodič viete, že bez vzdelania si vaše dieťa v živote len ťažko poradí. Ste preto ochotní investovať dostatok času i energie, aby ste mu pomohli. Avšak vaše dieťa to zatiaľ vníma inak a dôležitosť vzdelania ho pravdepodobne zatiaľ nezaujíma. Ako v deťoch prebudiť ten správny elán a túžbu uspieť?
 

Nátlak ani hrozby nepomôžu

Ak používate starú dobrú metódu zákazov a hrozieb, asi zistíte, že to moc nezaberá. Každé dieťa je iné, možno sa zlepší, poslúchne vás, ale lásku k štúdiu a prirodzenú túžbu po úspechu týmto spôsobom jednoducho nenaštartujete. Škola má naučiť vaše dieťa disciplíne a pravidelnému režimu. Ak začnete s týmto učením skôr, ušetríte si do budúcnosti pár bezsenných nocí. Dieťa bude vedieť, že sú určité pravidlá, ktoré sa dodržiavajú. Avšak nepredpokladajte, že ak dieťa postrašíte tým, že bez vzdelania skončí ako smetiar, berie to ako niečo zlé. Je možné, že sa mu práve toto povolanie páči. Trpezlivo mu vysvetlite, o čo ľahší život bude mať a aké bude mať možnosti, ak vzdelanie nepodcení. A naopak, aké komplikácie prinesie život bez vzdelania. Dieťa nechápe všetky súvislosti, preto mu jedna veta naozaj nič moc nepovie. Skúste mu to trpezlivo vysvetľovať. Začať môžete aj nákupom nových školských potrieb, ktoré zaujmú nielen dizajnom, ale pomôžu dieťaťu aj pri učení.

Pozitívna motivácia a zvedavosť

Asi vás to neprekvapí, ale po dobrom získate viac, než po zlom. Aj vy určite radšej zavoláte mame, keď viete, že na druhej strane budete počuť radosť v jej hlase, ako keby ste mali počuť nespokojnosť a výčitky, prečo voláte po takom dlhom čase. Berte veci s nadhľadom a myslite na to, že vždy je cesta, ktorou sa vydať. V živote vášho dieťaťa nie ste policajt, ale priateľ a sprievodca, tak mu pomáhajte a prebúdzajte v ňom zdravé sebavedomie. Nechajte ho riadiť si svoj život v medziach, ktoré sú pre vás prijateľné. Aj malé dieťa sa zaujíma o veci okolo seba, zvedavosť je prirodzenou vlastnosťou každého z nás. Záujem opadá, ak dieťa vec už pozná alebo je príliš komplikovaná, preto sledujte a vyvažujte medzi podporovaním zvedavosti, sebestačnosti a vašou pomocou. Svoje obavy si nechajte radšej pre seba, naopak rozvíjajte to, v čom vidíte jeho potenciál. Ako príklad môžu byť dieťaťu uvedené známe postavičky Mickeyho a Minnie, ktorí mali motiváciu stať sa slávnymi a chceli rozdávať radosť deťom. A to sa im aj podarilo, sú s nami už 93 rokov.


Dobrá práca sa vypláca

Rovnako ako vy dostávate za dobre vykonanú prácu svoj plat, je potrebné i dieťa motivovať. Máloktoré dieťa má prirodzený zmysel pre zodpovednosť, preto ho to musíte naučiť, a aj keď sa bude možno zo začiatku trochu zdráhať, je potrebné pravidlá dodržiavať. Akonáhle párkrát povolíte, dieťa veľmi rýchlo pochopí, že je šanca uspieť, preto buďte naozaj dôslední. Tento prístup by mali zastávať obaja rodičia. Nie je možné sa hrať na dobrého a zlého policajta, pretože dieťa neuveriteľne rýchlo vycíti, ako to využiť. Sľubovať nemusíte žiadne dary, stačí sa napríklad dohodnúť, že na počítač bude môcť, akonáhle dokončí úlohy. Postupne by sa však mala prebudiť vlastná zvedavosť a túžba byť lepší. A dieťa potom prestane všetko robiť len s vidinou odmeny. Odmenou tiež môže byť voľný čas strávený nad kreatívnym tvorením. Lepenie obrázkov, šitie postavičiek, ktoré môžu deti sprevádzať aj do školy v podobe príveskov na školskom batohu, alebo si skrášliť izbu vlastným obrázkom na stenu. To už je na vás, rodičoch, pretože svoje dieťa poznáte najlepšie - čo ho baví a ako ho odmeniť za učenie a úspechy.

 
Ticho a pokojné prostredie

Rovnako ako učitelia nepovoľujú telefóny alebo notebooky pri svojich hodinách, odstráňte aj vy všetko, čo môže vaše dieťa pri štúdiu rušiť. Nejde pritom o trest, len mu pomáhate sa lepšie sústrediť. Čím skôr úlohy dokončí, tým skôr bude mať k svojim hračkám opäť prístup. Miesto na robenie úloh by zároveň malo byť pokojné, dobre osvetlené, pohodlné a bokom od ostatných vzruchov. Pokojné prostredie môžete vytvoriť aj pomocou školských potrieb, ktoré nie sú rušivé – stojany na perá a ceruzky alebo šanóny s detským dizajnom.

Aj cesta je cieľ

Ak dieťa odmeníte iba za hmatateľný úspech, môže sa stať, že sa začne vyhýbať veciam, v ktorých sa mu nedarí, pretože sa bude báť neúspechu. Dieťa sa potom naučí posudzovať úspech len na základe ocenenia, čo nie je ideálne. Naopak, ak budete dieťa motivovať a chváliť aj za pokusy, naučíte ho veci nevzdávať, nevyhýbať sa im a neúspech chápať ako príležitosť na zlepšenie.

Nájdite pomoc

Ak nič nezaberá, nie je zlé stretnúť sa s učiteľom a poradiť sa. Pedagóg uvidí, že vám na úspechu dieťaťa záleží a o problémoch viete. Ocenia, že si chcete nechať poradiť a hľadáte cestu. Môžete naozaj zistiť, ako inak s vaším potomkom pracovať a nájsť spôsob, ktorý bude vyhovovať všetkým.

Zdieľať

SB Admin